Startowisko

Deniwelacja: ok. 30m
Prędkość wiatru: 5 do 8  m/s
Kierunek wiatru: północny zachód
Zakres noszeń: 280 - 350
Lądowiska:
- w miejscu startu, dość trudne ze względu na mocne noszenie nad startem, ale wykonalne.
- na plaży, uwaga na ludzi
 Debina start

Opis

Starowisko łatwe. Przy silnym wietrze polecany jest start z plaży - najłatwiej spod głównego startu. Lądowisko na plaży lub w miejscu startu. Przy idealnych warunkach (NW-NNW) możłiwe latanie od Rowów do portu w Ustce (ok 50km). Po drodze do Ustki tzw. bezklifie - miejscowe obniżenie, które wydaje sie nie do przelecenia, ale jak dobrze nosi to nie ma problemu, żeby je pokonać, dobrze jest jednak zrobic wyskokośc tuż przed tym miejscem. Gdyby przyszlo lądować w Ustce, to uwaga na tłumy na plaży - czasem po prostu nie ma miejsca na ladowanie.


debina lot 

Prognoza

Meteo.pl

WindFinder

 

Zasady wykonywania lotów

Na klifie zasady pierwszeństwa w powietrzu są zupełnie inne, niż w górach. Pilot na mniejszej wysokości powinien przyklejać się do krawędzi klifu, a latający wyżej podczas wymijania odchodzi w morze. Ta zasada powinna być obowiązkowo przestrzegana. W przeciwnym wypadku, po pierwsze pilotowi lecącemu nisko grozi lądowanie na plaży, po drugie pilot lecący wyżej dostanie się w strugi zaskrzydłowe, co jest nieprzyjemne i niebezpieczne.

Wyprzedzanie zasadniczo jest niezalecane z powodu wąskich noszeń i niewielkich różnic prędkości. Zamiast wyprzedzać lepiej jest zawrócić.

 UWAGA STREFA!

Dębina i cały klif od Ustki do Rowów leżą w strefie lotniczej TSA 14B. Przed startem (wyjazdem na klif) należy sprawdzić zajętość sterfy w AUP (np. tutaj http://lotnik.org/strefy/). Mozna też dodatakowo zadzonić na FIS Gdańsk i zapytać czy strefa faktycznie jest aktywna i w jakich godzinach.

 

FIS Gdańsk
+48 58 340 74-85

+48 22 574-74-85

tsa 14b dębina

Niebezpieczeństwa

Lądowisko na górze jest  ciasne i znajduje się w silnym noszeniu. Należy rozejrzeć się przed startem i upewnić czy nikt nie podchodzi do lądowania.

 

Zaplecze socjalne

Mnówstwo prywatnych kwater o bardzo różnym standardzie w Dębinie i Poddobiu (lub pobliskiej Ustce lub Rowach). Wyżywienie w restauracjach lub na własną rękę w sklepach. Wszystkie okoliczne miejscowości żyją z turystów. 

 

Dojazd

Ze Słupska jedziemy w stronę Rowów. W miejscowości Dębina skręcamy w lewo (drogowskaz na Poddąbie), potem prosto asfaltem jakieś 500 metów, po dojechaniu do lasu droga dalej prowadzi w lewo, ale my jedziemy prosto (w dół) leśną drogą (wjazd przed betonową uliczną barierką). Samochód zostawiamy na polanie leśnej przed szlabanem (zdarzały się mandaty za wjazd do lasu) i idziemy ok. 300m ścieżką do startowiska. Schodzimy z klifu po "schodkach" po prawej stronie od startowiska (w bukach). Przypominamy, że nie wolno niszczyć klifów ani po nich chodzić!

Pamiętajcie, żeby nie zostawiać samochodu w lesie (nie wjeżdżać za szlaban) przechadzają się tam starżnicy i samozwańczy obrońcy przyrody spuszczający powietrze z kół. Lepiej też nie zostawiać na widoku rzeczy w samochodzie - szkoda szyby.